Try-Sound.com

0

Müzik yapımında sanal enstrüman ve ses bankası kullananlar için harika bir haber:  Try-Sound.com.

Artık sanal enstrümanları (yaygın deyimle, “VST enstrümanlarını”) kendi bilgisayarınızda denemeniz mümkün. Üstelik bunun için devasa ses bankalarını bilgisayarınıza indirip kurmanıza da gerek yok. Yalnızca internet bağlantınız ve ses kartınız olsun yeter. “Dünya’nın sanal enstrümanlar için geliştirilmiş ilk test istasyonu” olarak tanımlanan bu yeni teknoloji, adını duyup merak ettiğiniz bir sanal enstrümanı veya ses bankasını, kendi bilgisayarınızda ve anında (hadi buna “neredeyse anında” diyelim) denemenize olanak sağlıyor.

Kullanım

Merak ettiğiniz sanal enstrümanları denemek için, öncelikle Try-Sound.com’da bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Hesabı oluşturduktan sonra siteye giriş (login) yaptığınızda, sizden enstrümanları denemek için bir “oturum” oluşturmanız isteniyor. Her bir oturum 25 dakika sürüyor. Hangi saatte başlamasını istediğinizi bu noktada seçebiliyorsunuz. Oturumun açılışında hangi enstrümanı denemek istediğinizi de burada seçmeniz gerekiyor. Endişe etmeyin, oturum başladıktan sonra bunu değiştirip başka enstrümanlara geçmek mümkün.

Oturum saatinizi belirledikten sonra size verilen bir linkten, yalnızca bu oturum için yaratılmış bulunan bir uygulama (exe) dosyasını indiriyorsunuz. Oturum saatiniz geldiğinde yapmanız gereken, bu uygulama dosyasını çift tıklayarak çalıştırmak. Denemek istediğiniz sanal enstrümanın arayüzü bilgisayarınızda beliriyor. Bu noktadan itibaren, enstrüman sanki bilgisayarınızda tüm ses bankalarıyla birlikte kuruluymuş gibi kullanıp dilediğiniz gibi kurcalayabiliyorsunuz.

(Bir yıl sonra gelen edit: “exe dosyası” sözünü görünce Mac kullananların bir kaşlarının hafiften yukarı kalktığını görür gibiyim. Rahat olun, try sound uygulaması Macintosh platformunda da çalışıyor. Bunun için JollysFastVNC adında bir uygulama gerekiyor ama sizin yapmanız gereken birşey yok, try sound dosyasını tıkladığınızda sistem sizi yönlendiriyor zaten. İşlemin tamamı bir dakika bile sürmüyor.)

Kuş Sesleri İnternete Yayılır

Bilgisayarınıza MIDI klavye bağlı ise, sanal enstrümanı doğrudan bu klavye ile tetikleyebiliyorsunuz. Bu mümkün değilse, çoğu enstrüman arayüzünde en altta yer alan sanal klavyeyi kullanmak mümkün. O da mümkün değilse, veya farklı birşeyler duymak istiyorsanız, arayüzün en altında sunulan örnek MIDI dosyalarını açarak denemekte olduğunuz enstrümana çaldırabiliyorsunuz.

Gönderdiğiniz MIDI sinyalinin internet üzerinden try-sound.com sunucularına ulaşması, orada işlenip ses olarak yine internet üzerinden size geri dönmesi ister istemez belli bir gecikmeye yol açıyor, ama işin tadını kaçıracak kadar değil. Benim 2048 KBit’lik internet bağlantısında yaşadığım gecikme, kötü bir ses kartıyla yaşanan gecikme (latency) kadardı; tam bir ölçüm yapma fırsatım olmadı ama 25-30 ms arasında diyebilirim. Bu da sesleri denemek için çok fena değil.

Zaten cinlik yapıp da bu sesleri deneme dışındaki amaçlar için kullanmaya yeltenenlere karşı, geri planda sürekli devam eden bir kuş cıvıltısı kaydı eklenmiş.

Belli bir enstrümanı deneyip hevesinizi aldıktan sonra, soldaki bir menüden sistemdeki herhangi bir diğer enstrümanı yükleyip onu kurcalamaya başlayabiliyorsunuz. 25 dakikanın sonunda oturumunuz sona eriyor ve exe dosyanız bağlantıyı kesiyor. Bu noktada, try-sound.com deneyiminizle ilgili ufak bir ankete katılıp birkaç soruya cevap vermeniz isteniyor. Hepsi bu. Dilerseniz daha sonra yine sisteme giriş yaparak yeni bir oturum oluşturabiliyorsunuz.

Sistemde şu an kurulu olan ve deneyebileceğiniz enstrümanların tam listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz. Sürekli yeni enstrüman eklenecekmiş, ben de siteyi geliştirenlerin yalancısıyım.

Umarım bu sistem kalıcı hale gelir ve daha da büyür. Çünkü bu sistem, sanal enstrümanları geliştirenlerin ürünlerini tanıtmak amacıyla web sitelerine koydukları aşırı kozmetikli “demo” mp3’lerinden çok daha gerçekçi bir değerlendirme platformu sunuyor.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here