Nikriz Blues (öyle mi acaba?)

3

Geçen sene yapıp “Nikriz Blues” adını verdiğim bir bestem vardı, sonra Güneşin Oğlu filminin bir sahnesinde kullandık (“Sen ölmedin… ben de ölmedim… kim öldü?”). Beste şu:
Geçenlerde bir arkadaşım bu bestenin gerçekte Nikriz makamı üzerine kurulu olmadığını, çünkü Nikriz ses dizisinin Acem değil Eviç (fa değil fa diyez) notasını kullanması gerektiğini iddia etti. Oysa benim bildiğim Nikriz dizisinde bu notaların herhangi biri kullanılabiliyor (Acem veya Eviç). Konuya hakim olan biri bu yazıyı okur da aşağıdaki yorum bölümünde bizi aydınlatabilirse çok sevineceğim. Tartışmalı bölümün notaları şöyle:

Nikriz Blues
Nikriz Blues
Paylaş

3 YORUMLAR

  1. Şekildeki bölüm bal gibi de nikriz makamı ve seyri üzerine kuruludur. Şöyle ki; nevada (re/güçlü)(genelde inicide) buselikli (minörlü) asma kalışta acem (natürel fa)(genelde çıkıcıda); nevada rastlı (majörlü) asma kalışta da evc (fa#) sesi kullanılıyor ki bu dinamikler nikriz makamının seyrinde vardır. Ayrıca böyle bir türü Türk müzik zekası ile buluşturduğunuz için teşekkür ederim. Dinlerken keyif aldım, keşke tamamı da olsaydı.

  2. Sevgili Müjdat Kurtman, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Parçanın tamamına ve diğer çalışmalarıma yukarıdaki “Müzik Kutusu” sekmesinden ulaşabilirsiniz.

    Tekrar teşekkürler… Müzikle kalın…

  3. Doruk bey Nikriz makamına aykırı bir durum yok, içiniz rahat olsun. Nikriz makamındaki eviç perdesi oynak bir perdedir. Yani genelde çıkıcı seyirde eviç, inici seyirde de acem perdeleri kullanılır. Buna da Acemli Rast Dizisi denir. Buna karşılık hiç eviç perdesi kullanmamış Nikriz eserlere de rastlamak mümkün olabiliyor. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here