Müzisyenler İçin YouTube’dan Para Kazanma Rehberi

0

Youtube_logoMüzik eserlerinin internet üzerinden paylaşımı, müzik endüstrisinin klasik işleyiş tarzının yıkılmasına neden oldu. Albüm satışları ve mekanik haklar neredeyse yok denecek düzeye inerken, müzik üretenler bunların yerine alternatif gelir kaynakları geliştirmek zorunda kaldılar.

İlk başta müzik üretenler için önemli bir gelir kaybına neden olan YouTube, zaman içerisinde benimsediği telif hakkı uygulamaları ve kurallarıyla tam tersi bir işlev üstlenmeye başladı. YouTube’a eklediğiniz içerik yeterince popüler hale gelirse bundan gayet iyi para kazanabilirsiniz. Yakın zamana kadar Türkiye’deki müzik üreticileri bu süreci dışarıdan izlemek zorundalardı, ama son gelişmeler bu farklılığı ortadan kaldırıyor.

1. Telif Hakkı Ödemeleri

YouTube yıllardan beri batıdaki meslek birliklerine telif ödemesi yapıyor. Fakat Türkiye çeşitli nedenlerle bu sistemin dışındaydı. Şimdi Musiki Eseri Sahipleri Grubu (MSG) ile YouTube arasında uzlaşmaya varıldı, yani önümüzdeki dönemde Türkiye’deki eser sahipleri de YouTube’da yayınlanan videolarda yer alan eserlerinden izlenme oranına göre telif geliri elde etmeye başlayabilecekler.

Bundan yararlanabilmek için, halihazırda değilseniz MSG veya MESAM’a üye olmanız ve hâlâ yapmadıysanız YouTube’da yayınlanan şarkılarınız için eser bildiriminde bulunmanız gerekiyor. Buna YouTube’da yayınlanan film, TV programı, dizi, fragman, reklam v.s. içeriklerde kullanılan müzikler de dahil elbette. Ondan sonra yapmanız gereken, bu içeriğin tanıtımını ve duyurusunu yapmak ve mümkün olduğunca fazla izlenmesini sağlamak. Çünkü ödenecek telif miktarı izlenme oranına göre belirleniyor.

Bu sistemi istismar etmek için hile yapıldığı ve izlenme sayısını artıran robotlar kullanıldığı bilinen bir gerçek. Bu uzun vadede herkesi zarara uğratan bir durum; zira YouTube aptal insanlar tarafından yönetilmiyor ve bir grubun yaptığı hilenin bedeli ne yazık ki bütün sektörü etkiliyor. O yüzden bu yöntemlere başvurmayın, çevrenizde başvuran varsa uyarın. Bunlara harcayacakları zamanı daha güzel şarkılar yazmak için harcayabilirler, o zaman izlenme rakamları kendiliğinden artar zaten.

2. Reklam Gelirleri

YouTube’da video açtığınızda başlayan, “5 saniye sonra geçebildiğiniz” reklamlar, izlediğiniz videoların altlarında çıkan banner’lar, videonun bulunduğu sayfada çıkan reklamlar. Yakın bir zamana kadar Türkiye bu sistemin kısmen dışındaydı: reklam verilebiliyordu ancak içerik sahipleri bu reklamlardan para kazanamıyorlardı. Kısa bir süre önce Türkiye de sisteme dahil edildi. Artık YouTube’a eklediğiniz videolara reklam alabilir ve bu reklamların gelirlerinden pay elde edebilirsiniz.

Bunun için YouTube’un “Partnerlik Programı” adını verdiği sisteme dahil olmanız ve iş ortağı haline gelmeniz gerekiyor. Düzgün bir YouTube kanalınız varsa (özgün içerik sunuyorsanız, fikri mülkiyet hakkı ihlâli yoksa) bu sisteme kolayca kabul ediliyorsunuz. Elde edeceğiniz reklam gelirleri aynen Google Ads sisteminde olduğu gibi işleniyor.

3. Content ID

YouTube’da çok paylaşılan popüler besteleriniz varsa, bu besteleri YouTube’un Content ID referans listesine ekletmeniz mümkün. Bundan sonra (ve hatta önce) eklenen tüm videolardaki ses kayıtları sizin sunacağınız referans ile karşılaştırılıyor. Bir eşleşme tespit edildiğinde sistem size haber veriyor.

Bir başka deyişle: diyelim ki biri sizin parçanızı kullanarak bir dans videosu hazırladı ve “Köpeğimle Dans Ederken :-))” diye isim vererek yükledi. Bu video da popüler hale geldi ve onbinlerce kez izlendi. Content ID sistemi buradaki müziğin sizin verdiğiniz referansla eşleştiğini tespit edince durumu size bildiriyor. Bu durumda size üç seçenek sunuluyor: videonun kaldırılmasını ya da içindeki sesin kapatılmasını isteyebiliyorsunuz, videoya reklam eklenmesini ve reklam gelirlerinin size aktarılmasını isteyebiliyorsunuz, videonun yayınlanmaya devam etmesine izin verebiliyorsunuz.

Etkileyici olmakla birlikte Content ID sistemi sizi yalnızca reklam gelirlerinde uğrayacağınız kayba karşı koruyor tabii. Unutmayın, telif haklarında ortaya çıkacak kaybı takip etmek hâlâ sizin sorumluluğunuz.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here