Garritan, TASCAM’dan Giga teknolojisini satın aldı

0

Hayat ne tuhaf.

Garritan hep “amatör ruhla işletilen bir şirket” gibi geldi bana. Öğrencilere ve eğitim kurumlarına yakın duran tavrı, rakiplerine göre düşük sayılabilecek fiyatları, dev koleksiyonlar yerine işlevsel, küçük ve ekonomik paketleri vurgulaması, amatörce kurulmuş web sitesi, forumlarda şirket kurucusu Gary Garritan’ın kullanıcıların sorularını bizzat cevaplaması hep bu algımı pekiştirdi.

Gigasampler ise başından beri örnekleme yazılımlarının “ağır abi”si oldu; TASCAM tarafından satın alındıktan sonra daha da kurumsal bir imaj kazandı. Sonraki yıllarda diğer sampler’lar tarafından taklit edilen “hard disk streaming” teknolojisi ilk kez Gigasampler’da uygulanmıştı; bu teknoloji sayesinde ilk kez çok büyük boyutlu ses örnekleriyle çalışmak mümkün hale gelmişti. Çok geçmeden sinema, televizyon ve bilgisayar oyunu alanında müzik üreten çoğu profesyonelin Giga kullanmaya başladığını gördük.

2008 yılında TASCAM, Gigasampler teknolojisini ve ona bağlı Gigastudio ürünlerini geliştirmeyi bırakacağını açıkladığında müzik endüstrisi ufak bir şok yaşamıştı.

Hayat tuhaf diyorum ya, işte bu yüzden. Geçtiğimiz günlerde Garritan, Gigasampler teknolojisi ve bağlı ürünlere ilişkin her türlü hakkı TASCAM’dan satın aldı. Amatörce yönetilen şirket ağır abi’yi kurtardı.

TASCAM’ın bağlı bulunduğu TEAC America kuruluşu, konuyla ilgili açıklamasında, Gigasampler’ın satışı için kendilerine gelen 20’nin üzerinde teklif içinden Garritan’ı seçtiklerini, çünkü Garritan’ın Giga platformunu geliştirme ve daha ileri aşamalara ulaştırma konusunda samimi bir istek sergilediğini gördüklerini söylemiş.

Gary Garritan ise, dünyadaki en iyi sampling teknolojilerinden birini geliştirme hakkını elde ettikleri için çok mutlu olduklarını söyleyerek, “bu gelişme sayesinde, güzel müzikler yapmak için gereken en iyi araçları geliştirme ve bunları tüm müzisyenlerin erişimine sunma hedefimize bir adım daha yaklaştık” demiş.

Garritan’ın Giga teknolojisini ne yönde geliştirmeyi ve ürünlerine nasıl entegre etmeyi planladığı şimdilik açıklanmıyor. İlk aklıma gelen, Garritan koleksiyonlarıyla birlikte gelen Native Instruments Kompakt Player yerine Giga türevi bir sample çalıcının geliştirilecek olması. Ama bu çok bariz bir ilk adım. Umarım geliştirme ve entegrasyon faaliyetleri bunun çok ötesine gider ve Garritan’ın yukarıda alıntı yaptığım dileği kısa sürede gerçekleşir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here