“En çok remikslenen şarkı”

0
Evrim Tüzün
Evrim Tüzün

Hayranları adını bedenlerine dövmeyle yazdırdılar. Parçalarına koreografi yapıp dansettiler. Karaoke yaptılar. Üç boyutlu animasyon teknolojisiyle video klipler hazırladılar. O da tümünü myspace sayfasında yayınladı. Dünyanın en aktif hayran kitlesini arkasına alarak kendini bir internet fenomeni haline getirdi.

Başından beri bu işin içinde hayranlarıyla birlikte varolmak istediğini açıkça ortaya koyan Evrim Tüzün, yeniliklerle şaşırtmaya devam ediyor: İsmini Hemen Hemen adlı parçasından alan http://hemenhemen.net/ sitesinde, bu parçanın 150’den fazla düzenleme ve remiksini dinlemek mümkün. Sayfanın başlığı “The Most Remixed Song Ever – Şimdiye dek en çok remikslenen parça”. Son sözü Guiness Rekorlar Kitabı’na bırakmakla birlikte, yaptığımız ufak çaplı araştırmaya dayanarak bu iddianın doğru olduğunu söyleyebiliriz (remiks yarışmalarında kullanılan parçalar hariç olmak üzere).

Sayfada, müziğin sevmek ve paylaşmak demek olduğu, bunun için ise egoların bir kenara konması gerektiği, çok sayıda DJ ve aranjörün bunu başararak bu projeye katkıda bulundukları belirtilerek, pop, trance, rock, chill, house, electro gibi farklı tarzlardaki remikslerin birbirleriyle rekabet etmedikleri, bir bütünün parçası oldukları vurgulanıyor.

Doruk Somunkıran’ın da bu çorbada bir miktar tuzu mevcut; sayfada rock unsurlarını öne çıkaran 3 düzenlemesini dinlemek veya mp3 formatında indirmek mümkün (“remix” lafını pek sevmiyor Doruk, “düzenleme” imiş onun yaptığı). Bunlardan ikisi Hemen Hemen, biri de (bonus track mantığında) Cısss adlı parçaya ait (dikkat üç adet s harfi var, Google olmadık yerlere atmasın sonra).

Evrim’in bundan sonraki sürprizinin ne olacağını bilememekle birlikte, kendi yolunda yürümeye ve bizleri şaşırtmaya devam edeceğinden eminiz…

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here