Cue Sheet İçin Yeni Alternatif: Soundmouse

0

Müzikten telif geliri elde edenler için  iyi haber: Telif sistemi de artık dijital çağa ayak uyduruyor.

Ürettiğiniz bir müzik eserinin televizyonda, dijital platformlarda ya da halka açık yerlerde kullanımından doğan telif gelirlerini alabilmeniz için, şu anki uygulamada, bu eseri kullanan yayıncının, yapımcının ya da dağıtımcının cue sheet adı verilen belgeyi doldurup sizin bağlı bulunduğunuz meslek birliğine (MESAM veya MSG) iletmesi gerekiyor.

Eserinizin nerede yayınlanacağını biliyorsanız (örneğin bir filme müzik yaptıysanız) genellikle bu cue sheet’i doldurup ibraz etmek size düşüyor. Genel anlamda bu sistem düzgün işliyor fakat yapısı gereği yavaş ve hantal. Bu yazının yazıldığı tarih itibariyle meslek birlikleri cue sheet üzerinde ıslak imza, ekinde de eser(ler)in dijital kopyasını istiyor. Yani eserleri CD’ye yazdırmak ve cue sheet ile birlikte zarfa koyup postayla göndermek durumundasınız.

“Genel anlamda bu sistem düzgün işliyor” dedim. Çünkü sistemin işlemediği durumlar da var. Birkaç örnek:

  1. Müzik kütüphanelerine/stok müzik sitelerine müzik veriyorsunuz. Meslek birliğine gerçek adınızla kayıtlısınız fakat bu kütüphanelerde mahlas kullanıyorsunuz.
  2. Müzik kütüphanelerine/stok müzik sitelerine müzik veriyorsunuz. Eseriniz daha önce “Ateş Soluyan Ejder” adıyla meslek birliğine kaydedilmişti, ama arama motoru daha kolay bulsun diye stok müzik sitesine yüklerken adını “Epik Metal Fragman Müziği” diye değiştirdiniz.
  3. Müzik kütüphanelerine/stok müzik sitelerine müzik veriyorsunuz. Ve o platformda meslek birliği bilgilerini paylaşmanıza izin verilmiyor.
  4. Müzik kütüphanelerine/stok müzik sitelerine müzik veriyorsunuz. O platformda meslek birliği bilgilerini paylaşmanıza izin veriliyor, fakat siz bu bilgileri paylaşmadınız çünkü böyle bir hakkınız olduğunu bilmiyorsunuz.

Diyelim ki Japonya’daki çok popüler bir programın yapımcısı müziklerinizden birini beğenip lisansladı. Tüm iyi niyetiyle sorumluluğunu yerine getirip cue sheet doldurmak istiyor. Fakat ya elinde hiç bilgi olmadığı için dolduramayacak (yukarıdaki 3. ve 4. maddeler) ya da elindeki bilgiler yanlış olduğu için telif gelirleri size ulaşmayacak (yukarıdaki 1. ve 2. maddeler). Önemli bir potansiyel gelirden mahrum kalacaksınız.

Soundmouse adındaki yeni bir oluşum bu soruna dijital bir çözüm sunuyor: Müzik üretenler eserlerini Soundmouse’un veri tabanına yüklüyorlar. Sistem bu eserlerin “parmak izlerini” çıkarıyor (Youtube Content ID veya Shazam gibi). Sonra yayıncılar, yapımcılar ya da dağıtımcılar, kullanacakları eserleri gelip yüklüyorlar. Veri tabanındaki eserlerle eşleşme olması durumunda Soundmouse onlar için cue sheet’i dijital olarak oluşturup ilgili meslek birliğine iletiyor. Büyük miktarda müzik kullanan firmalar için inanılmaz zaman ve emek tasarrufu, müzik üretenler için telif gelirlerini artırma fırsatı. Win-win.

Sistemin tam randımanla çalışması için veri tabanının kapsamının genişlemesi gerekiyor. Şu an başlangıç aşamasında, ama Avrupa’daki bazı yayın kuruluşları şimdiden kurumsal düzeyde Soundmouse’a abone olup kullandıkları eserleri bu sistem üzerinden bildirmeye başlamış durumdalar.

Derslerde hep söylediğim gibi: Karamsar yorumlara itibar etmeyin. Müzisyen olmak için bundan daha iyi bir zaman olmadı. Yeter ki olasılıkların farkında olun 🙂

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here