Cubase’te En Çok Karşılaşılan 5 Sorun

2

Cubase’i severiz. Her ne kadar son yıllarda yapılan kullanıcı anketlerinde birinci sıradaki yerini kaybettiyse de, hâlâ dünyadaki en popüler ses kayıt ve işleme yazılımlarından (DAW) biri.

Fakat tüm diğer yazılımlar gibi Cubase’in de kendine has problemleri var. Verdiğim Cubase derslerine, online Cubase eğitimlerine ve kendi tecrübelerime dayanarak en yaygın olduğunu gözlemlediğim beş problemi ve çözümlerini bu yazıda ele aldım:

1. eLicenser Control Center’daki Görünmez Metin

Cubase’in kurulumu esnasında arka planda kurulan ve Cubase’in etkinleştirilmesinde rol oynayan eLicenser Control Center adlı yazılım, tam siz Cubase’i etkinleştirip çalışmaya başlamak istediğinizde sizi boş bir arayüzle karşılayabilir:

 

 

Cubase’i etkinleştirmek istediğinizde bunun gibi boş bir ekranla karşılaşırsanız, bunun nedeni, söz konusu yazılımın, işetim sisteminizde kullandığınız dili (yani Türkçe’yi) desteklememesi.

Steinberg’in yıllardır çözmediği bu sorunu çözmek size düşüyor. Neyse ki çözümü kolay: İşletim sisteminizin kullandığı dili geçici olarak İngilizce’ye, Almanca’ya, Fransızca’ya, İtalyanca’ya, Portekizce’ye, Rusça’ya, Çince’ye veya Japonca’ya çevirin. eLicenser Control Center’ı çalıştırıp etkinleştirme işlemini tamamlayın. Sonra işletim sisteminizin dilini tekrar eski ayarına getirin.

2. “Enought”

Yine eLicenser ile ilgili bir hata mesajı. Bazen Cubase’i açmaya çalıştığında şöyle bir mesajla karşılaşabilirsiniz:

 

 

 

 

Daha önce gayet normal çalışan Cubase aniden bu mesajla birlikte çalışmamaya başladıysa, mesajın içeriğinde söz edilen yetki meselesiyle hiç uğraşmayın. eLicenser Control Center’ı bilgisayarınızdan kalırın, buradan en son sürümünü indirin, bilgisayarınıza kurun, çalışmaya devam edin.

3. Cubase’te MIDI Kaydı Alamıyorum!

Bilgisayarınıza MIDI klavye bağlıysa ve buna rağmen MIDI kaydı alamıyorsanız, şunu deneyin: Cubase’in ana menüsünde Preferences bölümüne gidin. Açılan diyalog kutusunda MIDI Filter sekmesini tıklayın. Şöyle bir pencereyle karşılaşacaksınız:

 

 

Bu pencerenin sağ üst tarafında gördüğünüz kutuların içinde check işaretleri varsa, SysEx dışındakilerin tümünü kaldırın. Apply ve OK tuşlarını tıklayın. Hâlâ MIDI kaydı alamıyorsanız bu yazının yorumlar bölümüne yazın, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

4. Cubase’ten Ses Alamıyorum!

a) Üstteki menüde Studio -> Studio Setup’a gidin (Cubase’in eski versiyonlarında Devices -> Device Setup)

b) Açılan diyalog kutusunda VST Audio System sekmesine gidin.

c) Bu sayfanın üst kısmında ASIO Driver yazan yeri açın. Açılan listede ses kartınızın adını görmüyorsanız d şıkkına devam edin. Görüyorsanız ses kartınızı seçin ve e şıkkına atlayın.

d) Windows tabanlı bir bilgisayarda çalışıyorsanız ASIO4ALL adındaki ücretsiz sürücü yazılımını indirip bilgisayarınıza kurun. Cubase’i kapatıp tekrar açın, c’de bahsettiğim listede ASIO4ALL’u seçin.

e) Studio Setup penceresinde, soldaki sekmelerde VST Audio System’in altında ses kartınızın adı (veya ASIO4ALL) görünüyor olmalı. Orayı tıklayın.

f) Açılan pencerede, ses kartınızın girişlerini ve çıkışlarını listeleyen bir tablo göreceksiniz. Girişler sarı, çıkışlar mavi renk kodlu olacak. Buradaki çıkışların karşısında Active yazıyorsa, tamamsınız. Inactive yazıyorsa, aşağıdaki adımları uygulayın.

g) Studio -> Audio Connections penceresine gidin. Outputs sekmesini tıklayın. Burada Bus Name yazan bölümde ses kartınızın çıkışlarını görüyor musunuz? Görüyorsanız ı’ya, görmüyorsanız h’ye gidin.

h) Add Bus düğmesini tıklayın. Açılan pencerede ses kartınızın çıkışlarını seçin. İstediğiniz ismi verin. Add Bus düğmesini tıklayın.

ı) Şimdi tabloda ses kartınızın çıkışlarını görebiliyor olmalısınız. Bunların karşısında Not Connected yazıyorsa o yazıları tıklayıp yine ses kartınızın çıkışlarını seçin.

5. Cubase’le Kayıt Yaparken Seste Gecikme Var!

Cubase’le kayıt yaparken ses gecikmeyle geliyorsa bu Cubase’in kullandığı tampon bellekle ilgili bir konu.

a) Üstteki menüde Studio -> Studio Setup’a gidin (Cubase’in eski versiyonlarında Devices -> Device Setup)

b) Soldaki sekmelerde ses kartınızın adının olduğu yeri bulup tıklayın.

c) Control Panel düğmesini tıklayın.

d) Açılan pencerede Cubase’in kullandığı tampon belleğin boyutunu ayarlayabilirsiniz. Buradaki değeri küçülttükçe gecikme (latency) azalır, fakat çok küçültürseniz seste çatlamalar duymaya başlayabilirsiniz, hatta ses tamamen kesilebilir. Bu değer her bilgisayar için farklılık göstereceği için kesin bir değer vermek mümkün değil, bir miktar deneme ve yanılmayla hem gecikmenin az olacağı, hem bilgisayarınızın sorunsuz çalışacağı değeri bulabilirsiniz.

e) Kayıt bittikten sonra, edit/miks/mastering işlerine geçtiğpinizde bu değeri yükseltin ki bilgisayarınız rahat çalışsın.

Umarım bu bilgiler işinize yaramıştır. Soru ve sorunlarınızı aşağıdaki yorumlar bölümüne ekleyebilirsiniz. Hepinize keyifli çalışmalar…

Paylaş

2 YORUMLAR

  1. Merhaba, cubase 10.5 le ile midi kaydı için track açıyorum mouse ile dokununca vst enstrümankarından ses alabiliyorum, tracklerde de vumeter hareket ediyor. Ama kayda basınca yine ses gelmesine rağmen kayıt yapmıyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  2. Merhaba, elicenser bilgisayardaki LE sürümünü görmüyor yani sağ taraftaki pencerede lisanslar görüntülenmiyor.
    Çıldırmak üzereyim yardım edin lütfen.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here