Cubase’le İlgili En Çok Sorulan 10 Soru

0
Cubase 10

Verdiğim Cubase eğitimlerinde, online Cubase derslerinde ve internetteki müzik teknolojisi ya da müzik yapımı konulu platformlarda en sık karşılaştığım 10 soruyu bir arada ele alıp cevapladım. Buyrun başlayalım:

1. Cubase mi Daha İyi Yoksa Pro Tools mu? Logic mi? Studio One mı? vs. vs. vs.

Evet geçmişte bu yazılımların bazı konularda diğerlerine ciddi fark attıkları alanlar vardı, fakat günümüzde bu alanlar giderek azalıyor. Ortalama bir ev veya proje stüdyosu açısından baktığımızda, günümüzde her DAW yazılımıyla hemen hemen her şeyi yapmanız mümkün. İleri seviye bir takım fonksiyonlara ihtiyacınız varsa, zaten sizin için hangi yazılımın en iyisi olduğunu biliyorsunuz demektir. Onun dışında, ortalama bir müzik düzenleme/kayıt/edit/miks işi için başlıca DAW yazılımlarının herhangi birini kullanabilirsiniz. Cubase de bunlardan biri.

2. Cubase’in Hangi Versiyonu Benim İçin En Uygun?

Cubase’in üç ana versiyonu var: Pro, Artist ve Elements. Pro hiç bir kısıtlama olmayan, yazılımın tüm özelliklerinin bulunduğu versiyon. Dezavantajı, pahalı olması. Elements çok hesaplı, hatta bazı ses kartlarının yanında ücretsiz olarak da veriliyor, fakat her açıdan o kadar kısıtlı ki doğru düzgün bir iş çıkarmak mümkün değil. 

Ortalama bir ev ya da proje stüdyosu için en iyi fiyat/performans oranını Artist sunuyor. İçinde Pro ile gelen tüm sanal yazılımlar (VST yazılımları) mevcut. Çok fazla kısıtlaması da yok.

Fakat vokallerle çok işiniz olacaksa, sadece Pro’da yer alan Audio Alignment ve VariAudio ilginizi çekebilir. Bunlar sırasıyla vokal kayıtlarını hizalamaya ve detoneleri düzeltmeye yarıyor. Bunlar olsa iyi olur, çok işime yarar diyorsanız o zaman Pro’yu da düşünmenizde fayda var.

3. Cubase’le Gelen Eklentiler/Efektler/Plug-In’ler İyi mi?

Evet, gayet iyi. Hiçbir DAW’ın içinde gelen plug-in’ler mükemmel değil, her işe uygun değil. Cubase için de bu geçerli. İşinizi fazlasıyla görecek olan plug-in’ler de var, hiç beğenmeyecekleriniz de. Ama unutmayın, aynı durum tüm rakip yazılımlar için geçerli.

4. Peki Ya Cubase’le Gelen Sanal Enstrümanlar?

Sanal enstrümanın iyi olup olmaması, çalıştığınız tarza ve beğenilerinize göre değişiklik gösterecek bir konu. Cubase’le gelen sanal enstrümanlar (VST enstrümanları) “fena değil”. Yani muhtemelen A sınıfı bir iş çıkartmanıza yetmez, ama demo yapmanız için yeterli.

Aynı şeyi diğer yazılımlar için de söyleyebilirim. Örneğin pek çok kişi Logic ile gelen enstrümanları över, ama ben her gün Logic kullanan biri olarak ondaki enstrümanların da A sınıfı bir iş için yeterli olmayacağını net bir şekilde söyleyebilirim.

5. Cubase’in Sesi Diğer Yazılımlara Göre Daha İyi mi? Daha Kötü mü?

Bu çok tartışılan bir konu, ve benim söylediğimin aksini söyleyenler mutlaka olacaktır. Benim görüşüm şu: DAW yazılımlarının “sesinden” bahsetmek mümkün değil, en azından öyle net bir fark hissedebileceğimiz düzeyde.

Fakat Logic’in panlama esnasında farklı bir panning law kullanması ya da FL’in çaktırmadan master çıkışa limiter koyması gibi, kullanıcıların ilk anda farketmeyebilecekleri noktalar yüzünden sesleri farklı gelebilir.

Bir de tabii Cubase’te gelen plug-in’lerin sesleri diğer yazılımlarla gelenlerden farklı olacağı için onlar tabii ki ses renginde fark yaratacaktır. Bu farklılık iyi ya da kötü gibi değil de, “farklı” gibi ele alınmalı.

6. Cubase’i Öğrenmek Kolay mı?

Cubase öğrenmesi çok zor bir yazılımdı. Steinberg sertifikalı Cubase eğitmeni olarak bunu birinci elden söyleyebilirim. Fakat 9. sürümden itibaren çok daha sezgisel ve kullanıcı dostu bir arayüzü var. Bugün Studio One’dan sonra en kolay öğrenilebilecek yazılım olduğunu söyleyebilirim.

7. eLicenser Nedir?

eLicenser Cubase’i korsan faaliyetlerinden korumak için geliştirilmiş fiziksel bir anahtar. Teknik deyimle bir USB dongle. Avantajı: Elinize eLicenser varsa istediğiniz bilgisayara Cubase kurup çalışabiliyorsunuz. Dezavantajı: eLicenser’ın başına bir şey gelirse yenisini temin edene kadar sadece 24 saat çalışabiliyorsunuz (Cubase başında geçirilen 24 saat, bir gün anlamında değil).

8. Cubase’le Çalışmak İçin Nasıl Bir Bilgisayara ve Donanıma İhtiyacım Var?

Cubase yakın zamanda alınmış ortalama bir bilgisayarda rahatlıkla çalışabilir. Minimum ve ideal konfigürasyon bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir ses kartına ya da ses ara birimine ihtiyacınız olacak. Mikrofon ve enstrüman ile kayıt yapmak istiyorsanız harici bir ses kartı edinmeniz gerekiyor. Onun dışında başlangıçta bilgisayarınızın içindeki ses kartını kullanabilirsiniz. Mac’lerin ses kartları Cubase’le doğrudan çalışabiliyor, ama Windows tabanlı bilgisayarların ses katları çoğunlukla Cubase tarafından tanınmıyor. Bu sizin başınıza gelirse ücretsiz bir sürücü yazılımı olan ASIO4ALL‘u kurabilirsiniz.

MIDI klavye olursa iyi olur, olmazsa Cubase’in sanal klavye özelliği sayesinde bilgisayarınızın klavyesini müzik klavyesi gibi kullanabilirsiniz.

9. Cubase’e Geçersem, Başka Yazılımlar Kullanan Arkadaşlarımla ve Stüdyolarla Proje Değişimi Yapabilir miyim?

Birebir proje değişimi yapamazsınız (bu hiç bir yazılım için mümkün değil). Ama projenizin kanallarını wav formatında export ederek dilediğiniz şekilde başka bir platforma aktarabilirsiniz.

10. Siz Cubase Hakkında Bilgili Gibi Görünüyorsunuz. Sizden Cubase Dersi Alabiliyor muyum?

Elbette. Verdiğim sınıf dersleri ve özel dersler hakkında buradan bilgi alabilirsiniz. Pek yakında online ders vermeye de başlayacağım. Online Cubase derslerim başladığında haberdar olmak için lütfen beni sosyal medya hesaplarımdan takip edin.

 

 

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here