Cubase Dersi: Mükemmel Bass Partisyonları

18

Düzenleme altyapısının başarılı olabilmesi için, davul ile bass arasında sağlam bir uyum olması şarttır. Bu videoda bunu sağlamanın kolay yollarından birini göreceğiz.

Paylaş

18 YORUMLAR

 1. Doruk ağabey çok iyi bir video. Ayrıca en çok dikkatimi çeken akıcı, düzgün türkçen ve net anlatımın. Türklerden çıkmaz genelde. Bu ve devam edersen diğerlerinin (bence DVD çıkarmalısın, bu anlatım ve netlik ziyan olmamalı) Çok faydalı dersler olacağını düşünüyorum.

  • Ümit teşekkür ederim. Akıcılık konusunda katetmem gereken epey yol var gibi. Sahneye alışkın müzisyenlerin stüdyoda yaşadıkları durumu birebir yaşadım. Karşımda öğrenci yokken mikrofona ders anlatmak tuhaf geldi biraz. Neyse onu da aşacağız elbet 🙂

 2. Herşey için teşekkür. Dört dersinizi izledim, anlatışınız çok güzel ağzınıza sağlık. Lütfen derslerin devamı gelebilir mi? veya varsa nasıl ulaşabilirim. Benim bilmediğim bir çok şey var öğrenmek istiyorum.

  • Çok teşekkür ederim. Şu an itibariyle videolarımın tümünü izlemiş durumdasınız 🙂 Yenileri gelecek, ama konu bulmakta sıkıntı yaşıyorum. Önerilere açığım, ele almamı istediğiniz konuları bana yazabilirsiniz.

 3. Şuana kadar böylesine güzel anlatılmış bir cubase görüntülü eğitim dersi görmedim açık konuşmak gerekirse. 2011 yılında yapılmış benim sizi tanımam 2012 yani bu sene oldu bunun için gerçekten üzgünüm çok başarılısınız istanbulda olsam sizden ders almak isterdim bu işi yapmayı can gönülden istiyorum çünkü bu tarz videoları paylaşmaya devam ederseniz gerçekten çok memnun olurum daha çok orjinal bir parçayı düzenlemek adına.. teşekkürler saygılar..

 4. Doruk bey,

  Yukardaki bütün olumlu sözcüklere katılıyorum. Diksiyon,vurgular,doğru okuma.Aslında konuşma da bir tür müziktir bildiğiniz gibi.İyi müzisyen olduğunuzdan sanırım bu başarı da.

  Ben 60 yaşındayım ,fotoğraf ve müzik sanatıyla ilgileniyorum.35 yıllık amatör müzisyenim. Çok zor koşullarda ve dinlence günlerinde müzikle ilgili çalışmalar yapardık.Son 8 yıldır dijital müzikle ilgilenir oldum. Cubase yi öğrenmeye çalışıyorum.Eh birazcık da öğrendim sayılır.Ama eksikler çok kalan zaman az.Şöyle çalışıyorum,bulduğum sağlam alt yapıları ya da enstrumantal parçaları solo olarak seslendiriyor ve yapabildiğim düzeltmeleri yapıp eşe dosta dinletiyorum.Geçtiğimiz hafta Meral Okayın anısına yaptığım klip adresi ilişikte. Fotoğraflar ve müzik yorumu benden ,müzik de Yunanlı dostumuzdan.

  http://www.youtube.com/watch?v=mNRlyFao5xI

  Sizden ya da ekibinizden dileğim Cubaseyi Türkçeye çevirmeniz. Ufuk Önene de aynı öneride bulunmuştum,kitabının ilk baskısını okuduktan sonra.O kadar kalın olması da gerekmez.Önemli ip uçlarıyla ve dvd örnekleriyle 200 sayfayı geçmeyen bir kitap.

  Sesiniz ve müziğiniz hiç bitmesin,sağlıklı günler dileğiyle.

  Salim Okumuş

  • Salim bey, güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Paylaştığınız klip de çok güzel olmuş, zevkle izledim ve dinledim. Daha nice güzel eserler vermenizi diliyorum.

   Cubase ile ilgili benim de dahil olduğum bir Türkçe kitap projesi var. Önümüzdeki aylarda daha da somutlaştırıp bu yıl içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz. Ayrıntılar netleştikçe çeşitli kanallardan duyurulacaktır zaten.

   Desteğiniz için tekrar teşekkür ederim. Yeni çalışmalarınız olduğunda paylaşırsanız sevinirim.

 5. Doruk bey,
  videolarinizi zevkle izledim.. Duru, sakin ve konuya hakim anlatiminiz ilgiyi hic dagitmiyor.. ProTools’la ilgili calismalar da yaparsaniz cok sevinecegim dogrusu.. Yukarida anlattiginiz mukemmel bass partisyonlarini protools’da nasil yapabilirim?Amatorce ProTools HD 8 kullaniyorum.. Groove3 de biraz dolandim ama tam bu dersi bulamadim yonlendirirseniz cok mutlu olacagim..
  Sevgilerimle..

 6. Doruk bey,
  videolarinizi zevkle izledim.. Duru, sakin ve konuya hakim anlatiminiz ilgiyi hic dagitmiyor.. ProTools’la ilgili calismalar da yaparsaniz cok sevinecegim dogrusu.. Yukarida anlattiginiz mukemmel bass partisyonlarini protools’da nasil yapabilirim?Amatorce ProTools HD 8 kullaniyorum.. Groove3 de biraz dolandim ama tam bu dersi bulamadim yonlendirirseniz cok mutlu olacagim..
  Sevgilerimle..

  • Bildiğim kadarıyla aynı işlemi Pro Tools’da yapmak mümkün değil. Avid’in kendi ürettiği Sound Replacer veya başka şirketlerce üretilen Drumagog, Drumtracker gibi eklentiler mevcut. Bunlarla elinizdeki bir davul kaydını referans alarak midi notalarını tetikleyebiliyorsunuz. Eklentilerin amacı bu sayede daha farklı davul seslerini tetiklemek (drum replacement tekniği) fakat belki biraz zorlamayla benim Cubase için anlattığım bass partisyonları da elde edilebilir. Hiç denemedim açıkçası.

 7. Merhaba Doruk bey,
  Ben de anlatım tarzınızdan çok etkilendim doğrusu.Cubase ile ilgili araştırdığım türkçe eğitim videoları arasında bariz en kaliteli anlatım videoları sizinkiler.Yalnız bu programı öğrenmek isteyen biri nasıl bir yol izlemelidir?
  Bu konuda tatmin edici bir cevap bekliyorum sizden.Şunu anladım ki internet ortamında bu programın öğrenilmesi bu tarz kaliteli videolar olmadıkça imkansıza çok yakın, öğrenme açısından sağlıksız ve yanlış bilgiler çok.
  Nisan ayında sizin de dahil olduğunuz bir cubase türkçe kitap projesi olduğundan bahsetmişsiniz.Bahsettiğim kıtlıkta bu kitabın önemi emin olun çok büyük olacaktır.Bu kitap ne durumdadır?
  Bu kitabın basılması askıya alındıysa cubase’i öğrenmek için ne gibi yollar izlemeliyiz rica etsem yanıtlar mısınız ?

 8. Bu çalışmayı Cubase 5’in tam sürümünde yapmak mümkün mü? İlk adımları gerçekleştirdim ama “hitpoint” sekmesinin altında “create midi notes” yer almamakta. Başka bir yolu da var mı acaba ritme bas yazmanın? İyi çalışmalar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here