Cubase 8 Test Sürüşü

2

CA8-ProjectCubase’in 8. sürümü daha önceki bazı sürümler kadar yenilik getirmiyor olabilir, ama performans ve kullanıcı arayüzü alanlarında yapılan iyileştirmeler bu sürümü tam bir “olgunluk dönemi eseri” haline getirmiş.

Cubase gibi uzun yıllardır varolan yazılımların kalbinde genellikle çok miktarda eski kod bulunuyor. Yazılım geliştiren firmalar mevcut kullanıcılardan gelir kazanmaya devam etmek için düzenli olarak yeni sürümler çıkarmaya çalışıyorlar. Bu sürümleri cazip kılmak için yazılıma yeni işlevler ve özellikler eklemeye odaklanıyorlar. Bu arada yazılımın kalbini oluşturan kodlar giderek eskimeye başlıyor. İş gördüğü sürece bunları güncellemeye gerek duyulmuyor, fakat teknolojinin ilerleme hızı dikkate alındığında bu eski kodlar nedeniyle yazılımlar bir süre sonra hantallaşıyor.

Bu noktada eski kodların güncellenmesi zorunlu hale geliyor fakat bu da büyük iş. Zamanla o kodlara bağlı olarak çalışan o kadar çok yan fonksiyon eklenmiş oluyor ki, orijinal kodların güncellenmesi, neredeyse yazılımın tümünün elden geçirilmesi anlamına geliyor. Bir anlamda otomobil motorunun rektifiye edilmesi gibi birşey.

Cubase için bu rektifiye uzun süredir gerekli hale gelmişti. 8. sürüm itibariyle Steinberg kolları sıvayıp bu işe girişmiş durumda. Ne kadar başarılı olduğunu birlikte inceleyelim.

Performans

Cubase en kötü zamanında bile performans konusunda rakiplerinin çok gerisinde kalmadı. En iyi halindeyken ise rakiplerine göre çok daha verimli çalışan ve iyi performans veren bir yazılım oldu. 8. sürüm ile yapılan performans iyileştirmeleri onu bu anlamda çok daha ileri taşımış ve rakipleri açısından çıtayı oldukça yükseltmiş. Farklı programlar arasında bu tür karşılaştırmalar yapmaktan genelde imtina ederim, ama yıllardır Cubase, Pro Tools ve Logic üçlüsünün birlikte kurulu olduğu bilgisayarlarda her biriyle çalışmaktan kaynaklanan ve uygulamadan gelen bir karşılaştırma deneyimine sahibim.

Biz yine de yazılımlar arasındaki karşılaştırmaları başka bir zamana bırakıp Cubase 8’in performansını programın daha önceki sürümleriyle karşılaştıralım. Cubase 7.5 ile yaptığım bir proje var. 40 küsür sanal enstrümanın yer aldığı orkestral bir çalışma. 7.5’te bu proje üzerinde çalışırken sürekli kesintiler (dropout) yaşıyordum. Gecikme (latency) değerini artırınca (25 ms ve üzeri) durum düzeliyordu, ama yeni bir kanal eklemek ve kayıt yapmak için gecikme değerini makul seviyelere düşürmem gerektiğinde tek çare mevcut kanalların bir kısmını dondurmaktı (freeze).

Aynı projeyi Cubase 8 ile açtım. Konfigürasyonumda hiçbir değişiklik olmadığı halde gecikme değerini 10 ms’nin altına indirerek herhangi bir kesinti yaşamadan proje üzerinde çalışabildim.

Hiçbir bilimsel yönü ve iddiası olmayan bu basit deney, 8. sürümle getirilen performans iyileştirmelerinin ne kadar sağlam olduğunu görmeme yeterli oldu. Bu performans farkı bile 8’e geçmek için tek başına yeterli nedendir bence.

Kullanıcı arayüzü

Yıllardır Cubase’in en sorunlu yönü, tartışmasız, kullanıcı arayüzüydü. Özellikle Windows işletim sisteminde çalışırken Cubase pencerelerinin çok tuhaf bir davranış biçimi vardı. Tuhaflığı burada açıklamaya çalışmak abes, çünkü bilen zaten biliyor, bilmeyen ise hiç bilmesin ve tarihin karanlık sayfaları arasında kaybolup gitsin.

Online tartışma forumlarında ve Steinberg destek forumlarında kullanıcılar yıllarca bu tuhaf pencere yönetiminden şikayet edip durdular. Steinberg yetkilileri ise, bunun sorun değil, “özellik” olduğuna bizleri ikna etmeye çalıştılar. Sonuçta biz kazanmış olmalıyız ki 8. sürümle birlikte Cubase’in pencere yönetimi tamamen elden geçirilmiş.

Sorun ortadan kalkmış mı peki? Kısmen. Artık Windows’da pencereler davranmalarını beklediğimiz şekilde davranıyorlar. Fakat Cubase’i başlattığınızda bir menü ve başlık çubuğu gelip ekranınızın tepesine yerleşiyor (aynen Macintosh işletim sisteminde olduğu gibi). Bu çubuğu hareket ettiremiyorsunuz (daha doğrusu ettiriyorsunuz ama geri geliyor). Boyutunu değiştiremiyorsunuz. Windows ile çalışan tüm programlarda alıştığınız şekilde Alt tuşuna basıp klavye ile kontrol edemiyorsunuz. Ve üzerindeki görsel efektlerden kurtulmak için Windows’un Aero özelliğini kapattığınızda menü tümden yokoluyor. Dolayısıyla onu olduğu gibi benimsemek ve kabullenmek durumundayız, en azından Steinberg bir yama ile bunu düzeltene dek.

Cubase projesi küçültüldüğü ve Chrome etkin olduğu halde tepede ısrarla duran menü (ve başlık) çubuğu
Cubase projesi küçültüldüğü ve Chrome etkin olduğu halde tepede ısrarla duran menü (ve başlık) çubuğu

Yandaki ekran görüntüsünde (tıklayarak büyütebilirsiniz) görebileceğiniz gibi, Cubase projenizi simge durumuna küçültseniz (minimize) ve başka bir programı etkin hale getirseniz bile menü en tepede durmaya devam ediyor.

Menü meselesi çok da hayatı etkileyen birşey değil. Yukarıda belirttiğim gibi artık pencereler Windows’da beklediğimiz şekilde hareket ediyorlar. Fakat bu kadar büyük bir revizyona gidip yine bu kadar standart dışı bir çözümle gelen Steinberg’in kullanıcı arayüzü konusunu tam olarak kavrayabildiğini sanmıyorum. Cubase zaten öğrenilmesi zor bir program. Logic ve Ableton Live gibi başına oturup kurcalaya kurcalaya yarım saatte ilk projenizi ortaya çıkarabileceğiniz bir platform değil. Oturup kullanıcı kılavuzunu hatmetmeniz, eğitim videolarını izlemeniz ve/veya ders almanız gerekiyor. Sınıfta otomasyon kanallarına erişmenin tek yolu olan o gizli düğmeyi gösterdiğimde öğrenciler her defasında aynı tepkiyi verirler: “Biz onun orada gizlendiğini nereden bilebilirdik?”

Hâl böyle iken bir de işletim sisteminin yıllar içerisinde kullanıcıda oluşturduğu her türlü alışkanlığı hiçe sayıp kullanıcıyı ille de kendi özgün pencere yönetim yaklaşımını benimsemeye zorlamak Steinberg açısından son derece yanlış bir satış stratejisiydi. Cubase 8 ile bu sorun büyük ölçüde çözülmüş, fakat menünün sinir eden davranışı yüzünden yine de beş üzerinden dört yıldız verelim. Bir süre bu menünün de programın bir özelliği olduğunda ısrar edip birkaç sürüm sonra düzeltirler diye umuyorum.

Yenilikler

Sanal Bas Gitar Amfisi: Elektrogitar için Cubase’le birlikte gelen VST Amp Rack adı verilen bir eklenti vardı, ama bas gitar uzun süredir ihmal ediliyordu. Cubase 8 bu esikliği tamamlıyor. VST Bass Amp genel amaçlı bas gitar tonlama ihtiyaçlarını karşılamak için fazlasıyla yeterli.

Quadrafuzz: Bunu bir multiband distortion ünitesi gibi düşünebilirsiniz. Sinyali dört frekans bandına ayırıp bunların her birine ayrı distorsiyon ve delay efektleri uyguluyor. Herkese göre değil, ama sesle oynamayı sevenler için kaçırılmaması gereken bir oyuncak.

Allen Morgan Rock-Pop Toolbox: Boş bir Cubase projesi kadar insanın ilhamını kaçıran birşey olamaz. Logic bu konuda efsanedir; ekranın sağında size enstrümanlara ve müzik tarzlarına göre gruplanmış yüzlerce audio ve MIDI loop’u sunar. Bunları dinleyip beğendiklerinizi projenize sürükleyip bırakarak ilhamınızı ateşleyecek kıvılcım ortaya çıkana kadar eğlenebilirsiniz. Cubase 8 ile buna benzer bir işlevsellik getirilmiş. Daha önce Media Bay ve Instrument Rack olarak bildiğimiz pencereler ilk açılışta ekranın sağında çıkıyor (dilerseniz kolayca klasik Cubase görünümüne dönebiliyorsunuz). Sürükleyip bırakacağınız içerik de paragrafın başlığında yer alan koleksiyon tarafından sağlanıyor.

Groove Agent/Acoustic Agent: Altyapı hazırlamanın genelde insanlara en zahmetli gelen kısmı davul partisyonlarını hazırlamak. Bu konuda kullanıcının işini kolaylaştırmak için Groove Agent’a güzel bir akustik davul kiti ve ona çaldırabileceğiniz partisyonlar eklenmiş. Artık oda mikrofonu ve overhead mikrofonları gibi unsurların seviyelerini de kurcalamak mümkün.

Chord Pads/Chord Assistant: Parçasında yeni akorlar denemek isteyen fakat armoni konusunda tıkanan kullanıcılara destek vermek için tasarlanmış yeni özellikler. Haydi genç aranjörler, artık mazeretiniz kalmadı! Tek akorlu düzenlemeler duymaktan bıktık artık.

Daha ileri seviyedeki kullanıcılar için: Kanalların seviye kontrolüne ve otomasyona bambaşka bir yaklaşım olanağı getiren VCA Fader özelliği, ses dalgalarını mikser kanalları üzerinde görüntüleyen Wave Meter özelliği, parametrik equalizer’da müdahale etmek istediğiniz yeri frekans (Hz) cinsinden değil de nota değeri girerek belirleyebilme, Multiband Expander ve Multiband Envelope Shaper gerçekten heyecan verici yenilikler olmuş.

Sonuç

Steinberg’in kullanıcı arayüzü konusundaki inadını yerden yere vurabiliriz, ama kesin olan bir şey varsa o da Cubase’in çok sağlam bir müzik prodüksiyon platformu olduğu. Cubase 8 çıtayı daha da yükselterek rekabeti iyice kızıştırıyor. Yeni başlayanlardan profesyonellere kadar tüm kullanıcılara Cubase’i önermemek için artık hiçbir gerekçemiz kalmadı. Haydi şimdi güzel müzikler yapmaya…

 

Paylaş

2 YORUMLAR

  1. Şu Cubase 7 deki dropout peak olayını çözmek için 3 sistem ve 4 ses kartı değiştirdim.2 yıldır Firmaya yazdığım yardım konusunda yeterli bir açıklama sunamayan Steinberg,anca olumlu bir bilgiyi Cubase 8’e geçmem olduğunu söyleyerek verdiler.Beklediğim yanıtda buymuş zaten.Gerek arayüzü,gerekse plugin falan önemli değil.bir şekilde türk kafası ile bunlara çözüm buluyoruz,fakat Cubase 8 sadece bu dropout olayı ve performans yükseliminden dolayı alınmak zorunda 🙂
    Yazın için Teşekkürler 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here