Biyografi

Doruk Somunkıran, müzikte doğu ve batıyı, senfonik ve elektroniği, epik ve sofistike unsurları kendine özgü senteziyle bir araya getiren bir bestecidir.

Meslek hayatına Dış Ticaret Uzmanı ve Ticaret Müşaviri olarak başlamış, ancak müziğe olan tutkusunun galip gelmesinin sonucunda bu kariyerden vazgeçerek tamamen müziğe yönelmiştir. Bestelerinden derlediği bir seçkiyle dünyanın en tanınmış çağdaş müzik okulu olan Berklee College of Music’e başvurmuş, burslu öğrenci olarak kabul edilmiş ve müzik kariyerinin temellerini atmak üzere ABD’nin Boston şehrine taşınmıştır. Berklee’de çok sayıda ödül ve burs kazandıktan sonra yüksek şeref listesine girerek mezun olmuştur.

Çok sayıda albümde aranjör ve yapımcı olarak görev alan, çok sayıda film, reklam ve televizyon programı için müzik hazırlayan Doruk, 2016 yılında TRT Belgesel ve 2017 yılında TRT Müzik kanallarında yayınlanan Sesten Müziğe adlı belgesel programın metin yazarlığını ve sunuculuğunu üstlenmiştir.

Halihazırda yeni albümü olan “Ancient People of the Future” üzerinde çalışmaktadır. Bu albüm 2017 yılı içinde dijital platformlarda yayınlanacaktır.

 berklee

Berklee College of Music 2000 yılı mezunu. Kazandığı bazı ödül ve burslar:

  • Berklee Entering Sturdent Talent (BEST) Scholarship
  • Berklee Achievement Portfolio Scholarship
  • John Dankworth Award for Excellence in Music
 aes  Audio Engineering Society (AES) üyesi
 avid  Avid Sertifikalı Pro Tools Eğitmeni
 steinberg  Steinberg Sertifikalı Cubase Eğitmeni
 msg  Musiki Eserleri Sahipleri Grubu (MSG) üyesi
 mma  Modern Müzik Akademisi (MMA) eğitmeni